HISTORIE

        

 

             Něco o historii jedné podivné formace a jejích členech.

                                   ...vypráví kytarista a zpěvák skupiny ANONYM-rock  Jarda Pešek…

Na úvod popisu celé historie skupiny ANONYM-rock je třeba zdůraznit několik důležitých faktů. Tak především - některá data se nutně nemusí shodovat s ohledem na skutečno, ale jak se říká „rok plus minus autobus“! Nebo,“rock plus minus autobus“? Přeberte si to sami. Některá jména členů se také mohou zdát přinejmenším podivná a nebo nepravděpodobná. Jedno je však jisté, základní historická posloupnost je prokazatelná a nezpochybnitelná! Jestliže se najde někdo, kdo má lepší paměť nežli já, má povinnost připsat k tomuto pokusu svůj názor, svá data a své připomínky. Nakonec se tak můžeme dopracovat jedině k informacím, jež nebude možné zpochybnit!    K dispozici je i obrazová dokumentace, sice ne příliš obsáhlá, ale určitě stojí za shlédnutí. Tímto bych chtěl ještě poprosit všechny pamětníky, kteří mají nějaké fotografie týkající se tohoto fenoménu s názvem ANONYM - rock, aby se s námi o ně podělili.

         Tak především! Na vzniku kapely nemám hlavní podíl já, ale jistý pan Fučík zvaný "Julda", kytarista a zpěvák. V té době byli ostatními a zakládajícími členy kapely myslím tito pánové: na bicí Jarda Kostner – "Kosťa", na basu Vítek Fučík – "Víťa"  a další basa  Roman Pekárek – "Don Chuan", Já jsem byl v té době odchycen na polích a lukách nedaleké jihočeské vsi s názvem Lom. Kapela měla hlavní stan, chatu a zkušebnu v obci s názvem Radobytce. První moje setkání s kapelou se odehrálo někde v letech 1981-82. Dokonce si ani nevzpomínám, jak se kapela v té době jmenovala.*   V té době byl hlavním tahounem a dvorním dodavatelem textů včetně hudby "Julda". Některé jeho texty a písničky, jako z jiného světa, se hrají i dnes. Myslím, že předběhly svou dobu! "Julda" dodával své big-beatové písničky i jiným kapelám, jako byla svého času věhlasná skupina FAUST! Mimochodem, a proto zmiňuji tuto kapelu, ve skupině FAUST hrál na bicí jistý pan Pavel Kučera z Mirotic, který má bratra jménem Petr. Petr Kučera-"Kůra", bubeník značných kvalit, nakonec vystřídal Jardu Kostnera. Sestava se v té době ustálila v tomto složení : já a "Julda" kytary, "Don Chuan" basa a "Kůra" bicí. Skupina hrála v tomto složení cca 2 až 3 roky, než odešel "Julda" na vojnu. Přišel Jirka Novotný a jeho precizní kytarové rify (dnes působí ve formaci PRIMÁTOR DITRICH). Pak odešli na vojnu další členové, kteří také nedostali „modrou“, a to byl konec big-beatu v Radobytcích.

         Já jsem se ale s big-beatem rozloučit nechtěl a tak jsem vandroval i s Jirkou Novotným po různých končinách jihočeských kapel. Založili jsme skupinu ECHO  s panem Gašparíkem a zanedlouho přišel do ECHA i "Kůra". Tenkrát jsem odložil kytaru a stal se ze mě sólový  zpěvák. Hráli jsme převážně věci od AC/DC a jim podobných kapel. V kapele se měnili členové jako na běžícím pásu. Bylo to zajímavé období, ale já jsem chtěl dělat a hrát vlastní věci. Ještě jsem dostával nabídky na zpěváka do různých kapel, včetně FAUSTů, kteří později také přerušili činnost.Odešel jsem tedy a na dlouhou dobu přerušil působení v big-beatu.     

         Uběhla řada let a hlad po zvuku elektrické kytary byl neúnosný. Právě v ten čas přišel "Julda" s nápadem oživit vzpomínky na Anonym a to přímo v akci! Neváhal jsem ani minutu, ani vteřinu a už to zase jelo…  !!!ANONYM po cca 12-ti letech!!! Ale jeden koncert po tolika letech a nic….?!?!? V žádném případě! Už jsem v tom zase lítal a založil jsem kapelu AGARTHA. Zhruba od roku 1999 až do roku 2002 jsme hráli vlastní hard-rock a navázali jsme na tradici big-beatu v obci Boudy u Mirotic. Myslím že se docela dařilo a mě se splnil sen. AGARTHA hrála ve složení : já a Jakub Mareš "Bainok" kytary, Honza Mareš bicí a basová kytara Martin Hudák. To byly časy! Pak došlo ke změnám ve složení kapely a následně i repertoáru. Po jednom koncertním vystoupení na festivalu BOODSTOCK  jsem AGARTHU musel opustit. Bolelo to a můj sen se začal rozplývat. Bezprostředně po vystoupení jsem sice dostal nabídku na založení nové kapely, ale zpočátku jsem moc nevěřil, že to bude mít budoucnost. Díky Bohu jsem se spletl. Petr Košťál na bicí a jeho brácha Láďa na basu chtěli hrát big-beat jako já! Dali jsme si pracovní název SVATÁ TROJICE  a začali zkoušet. Na sehrání jsme si vybrali rockovou legendu KATAPULT. S tímto programem vystupujeme na požádání dodnes. Hrajeme i jako předkapela další rockovo-big-beatové legendy, jakou je ODYSSEA.

Proč jsem popsal tolik řádků, když to nesouvisí se skupinou ANONYM?

Omyl !!! Začali jsme dělat vlastní věci a oživili pár hitů právě od původního Anonymu! A tak se stalo, že se znovuzrodil ANONYM rock! Takže mohu s klidným srdcem napsat, že když máš sen a jdeš za ním, tak se určitě splní!

         Teď už nezbývá, než dodat, že ANONYM-rock má nového člena kapely, kterým se stal bývalý  kytarista skupiny COR SERPENTIS, a to Petr "Lemmy" Fürst. Naše hudba nabírá na obrátkách a myslím, že to musíte vidět a slyšet. S novou kytarou jsme dostali do naší hudby nový rozměr a o to nám šlo. A tak myslím,že nebudu sám, když popřeju skupině ANONYM-rock  „KLUCI, AŤ NÁM TO ŠLAPE !!!“

 

         PS: Budu vděčný za každou připomínku, příspěvek, historku či upřesnění všeho co se týká skupiny ANONYM! Budu rád, když se ozve každý člen,kterého jsem se nezmínil, a za to se omlouvám. Budu rád, když navštívíte naše koncerty a budete tak svými připomínkami společně tvořit „český big-beat“ a jeho dějiny. Neděláme to jenom pro sebe, ale hlavně pro Vás! Tak nebuďte líní, nebojte se a pište, kritizujte, blbněte a žijte naplno! Vystupte z anonymity se skupinou ANONYM rock!!!

 

březen 2005

                                                                                                                                                        Jarda Pešek

        

* název prosím doplnit